Jak dbać o końskie stawy?

Jak wszyscy wiemy – nic nie jest wieczne, wszystko się z czasem zużywa, niszczeje, traci swoje właściwości. Nie inaczej sprawa ma się z żywymi organizmami – każda struktura ma swoją określoną żywotność, na którą wpływ mają rozmaite czynniki (środowiskowe, chorobowe, losowe itp.). W przypadku koni taką najszybciej „zużywającą się” częścią ciała bywają zwykle elementy aparatu ruchu. W poniższym artykule dowiesz się jak dbać o końskie stawy, aby uniknąć kontuzji oraz zwyrodnień.

Stawy u koni

Ani użytkowanie koni pod siodłem, ani utrzymywanie ich w chowie stajennym z ograniczonym ruchem swobodnym nie są rzeczami dla nich naturalnymi warunkami. W związku z tym zupełnie normalnym jest fakt, że u takich koni proces degradacji aparatu ruchu może występować częściej czy pojawiać się wcześniej, u młodszych osobników. Dlatego tak ważna jest wiedza, jak dbać o stawy koni. Ogromne znaczenie ma nie tylko wsparcie żywieniowe bądź weterynaryjne jeśli problem już się pojawia, ale i profilaktyka w postaci odpowiedniego użytkowania, chowu i suplementacji zanim problem się pojawi. To niezwykle ważny aspekt nie tylko ze względu na wydłużenie zdolności konia do pracy, ale i zapewnienie komfortu jego życia – konie to zwierzęta ruchu, u których prawidłowo funkcjonujący aparat ruchu jest jeszcze ważniejszy niż u wielu innych gatunków.

Jakie jest źródło problemu?

Funkcjonowanie stawów, ścięgien i mięśni nie różni się pomiędzy gatunkami. Struktura, budowa, zasada działania są dokładnie takie same u wszystkich kręgowców. Mały powrót do lekcji biologii chyba nie jest tutaj konieczny, albowiem każdy wie, że – aby dobrze znosić obciążenia codzienności (zwłaszcza jeśli dochodzi do nich wysiłek sportowy) – ścięgna i mięśnie muszą pozostawać mocne, elastyczne i odżywione, kości mocne i odżywione, a stawy odżywione i przede wszystkim prawidłowo nasmarowane. Często – zarówno u ludzi jak i u koni – podstawowa codzienna dieta nie dostarcza odpowiedniej ilości składników odżywczych, które są odpowiedzialne za powyższe aspekty – zwłaszcza jeśli potrzeby organizmu w tym zakresie są wyższe z uwagi np. na większe obciążenia. O ile my sami czujemy kiedy zaczyna doskwierać nam przykładowo kolano i jesteśmy w stanie zareagować zawczasu – o tyle konie na ogół sygnalizują problem kiedy zaczyna on się stawać już poważnym, a wówczas nierzadko jest już za późno. Stąd profilaktyka jest tak niezmiernie ważna.

Preparaty na stawy dla koni

Za prawidłowe smarowanie stawów – bo to na nich tym razem się skupimy – odpowiadają przede wszystkim takie składniki odżywcze jak MSM, glukozamina, chondroityna czy kolagen. Oczywiście wszystkie te składniki mają równie dobry wpływ na inne struktury takie jak np. ścięgna.

Kolagen

Ostatni wymieniony – kolagen – zasługuje tutaj na szczególną uwagę, gdyż jest podstawowym elementem budulcowym wielu struktur w naszym organizmie i ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania wspominanych stawów. Jest też dużą cząsteczką, której możliwe było oznaczenie w badaniu rezonansowym dzięki czemu to właśnie kolagen posiada najbardziej udowodnioną i potwierdzoną wchłanialność przy suplementacji drogą pokarmową (w przeciwieństwie do np. kwasu hialuronowego, którego wchłanialność drogą pokarmową jest znikoma). Stąd też – bo do tego zmierzamy – rekomendujemy wykorzystywanie w suplementacji koni preparatów, które posiadają właśnie kolagen w składzie, bo często suplementacja takim produktem przyniesie większy efekt w krótszym czasie aniżeli podawanie samego MSM czy glukozaminy – co oznacza w rozrachunku ogólnym nierzadko bardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Witamina C

W kontekście MSM, glukozaminy czy chondroityny z kolei należy pamiętać o równoległej dbałości o prawidłowy poziom witaminy C w diecie, gdyż te wymienione składniki pozostają przyswajalne w stopniu sensownym dopiero w jej asyście. Dlatego często właściciele nie odnotowują pożądanych efektów u swoich podopiecznych podczas suplementacji samym pojedynczym składnikiem.

Czarci pazur, boswellia

Często też w składzie można znaleźć takie składniki jak czarci pazur czy boswellia, których działanie bywa mylone ze skuteczną profilaktyką – nic bardziej mylnego. Obydwa ta składniki mają charakter przeciwbólowy i – co ważne – bywają bezpieczniejszą alternatywą dla leków przeciwzapalnych (zwłaszcza w przypadku koni wrzodowych). Ale należy pamiętać, że w przypadku tego typu preparatów, szybka poprawa widoczna u naszego konia wynika z działania przeciwbólowego a nie samej poprawy pracy stawów.

Zwyrodnienia stawów u koni

Produkty o takim składzie są przeznaczone dla konkretnej grupy koni – koni starszych, na emeryturze, z przewlekłymi zwyrodnieniami, cierpiących z powodu bólów stawowych. Są one oczywiście bardzo skuteczne i znacząco poprawiają komfort życia konia, ale nie mają nic wspólnego z profilaktyką. Mogą być oczywiście podawane równolegle z preparatami stricte wspierającymi stawy. Należy jednak pamiętać, że obraz naszego konia będzie zaburzony i nie będziemy do końca wiedzieć czy stan stawów uległ poprawie. Dodatkowo stałe podawanie preparatów z czarcim pazurem czy boswellią może maskować pierwsze oznaki kontuzji, bolesności czy właśnie… zużycia stawów, które koń pokazałby gdyby nie był suplementowany preparatami o charakterze przeciwbólowym.

Jaki preparat na stawy dla konia?

Podstawą jest zatem jak zawsze bycie świadomym konsumentem, który czyta etykiety (i wie jak to robić!). Z naszej strony polecamy poniższe suplementy na stawy dla koni. Celowo całkowicie rozdzieliliśmy składniki w nich zawarte, dzięki czemu uzyskaliśmy dwa odmienne preparaty o całkowicie innym charakterze działania:

  • Flex Complete – wieloskładnikowy, bogaty i wyjątkowo skuteczny produkt z kolagenem (!), MSM, chondroityną i glukozaminą, a wszystko to w asyście witaminy C i innych cennych składników

Suplementy na stawy dla koni. Jak dbać o stawy u koni?

  • Flex Plus – stworzony z myślą o koniach cierpiących z powodu zwyrodnień czy przewlekłych problemów z aparatem ruchu, z działającymi przeciwbólowo czarcim pazurem i ekstraktem z kory wierzby

Suplementy na stawy dla koni. Jak dbać o stawy u koni?

Sprawdź, jak zadbać o starsze konie

Jak dbać o końskie stawy?
Scroll to top