Na ratunek strzałkom!

Zdrowie konia, a szczególnie jego aparatu ruchu, jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania w roli nie tylko konia sportowego, ale konia użytkowego w ogóle. Jesienią, zimą i w czasie przedwiośnia konie są szczególnie narażone na wystąpienie problemów ze strzałką i podeszwą kopyta. Duża ilość wilgoci sprzyja nie tylko rozmiękczeniu tej drugiej, ale przede wszystkim rozwojowi infekcji strzałek (czyli tzw. gniciu strzałek).

Jest to choroba bakteryjna, rozwijającą się m.in. z powodu niedostatecznej pielęgnacji kopyt oraz przebywania konia w niekorzystnych warunkach środowiskowych. Jak poznać, że naszego konia dotknął ten problem? Co poradzić gdy wiemy, że takowy już wystąpił, co gdy tradycyjne metody nie dają postępu w leczeniu? Zapraszamy do przeczytania artykułu i obejrzenia krótkiego filmu, które mamy nadzieję będą pomocnym materiałem w codziennej pielęgnacji kopyt waszych koni.

Jak rozpoznać, że koń ma infekcję strzałki?

Jak podpowiada nam lekarz weterynarii Aleksandra Falkowska infekcję strzałki można dość łatwo zidentyfikować. Jej wystąpienie możemy podejrzewać gdy:

  • podeszwa kopyta jest rozmiękczona,
  • strzałka jest nienaturalnie zawężona, „łuszczy się” i wydziela nieprzyjemny zapach (pojawia się ciemna, mazista substancja),
  • pojawia się wgłębienie, a następnie rowek w środku strzałki, bolesny przy dotyku,
  • stwierdza się bolesność kopyta podczas ich czyszczenia i/lub w ruchu.

Przyczyny problemu:

    przebywanie koni na błotnistych padokach,

  • niezachowana właściwa czystość boksu (mokra i brudna ściółka),
  • niedostateczna ilość ruchu, a przez to niedostateczne ukrwienie kopyta w tym strzałki,
  • nieprawidłowe werkowanie/kucie,
  • spadek odporności (np. po przebytych chorobach, kontuzjach),
  • niezbilansowane żywienie.

Jak leczyć infekcję strzałki?

Jak widać większości z przyczyn wystąpienia infekcji strzałek możemy zapobiegać. Jeśli jednak do niej dojdzie musimy ograniczyć czynniki ryzyka, a przede wszystkim zadbać o higienę kopyt naszego konia, dbając szczególnie aby przebywał w czystym boksie i na suchych padokach. Zainfekowane kopyto lub kopyta musimy też poddać leczeniu – tutaj z pomocą przyjdzie nam sprawdzony i polecany również przez jeźdźców profesjonalistów preparat Cabi Glue polskiej marki – Over Horse. Dostępny w formie żelu lub sprayu jest łatwy w aplikacji, doskonale przywiera do zakażonych okolic i skutecznie leczy infekcję. Co godne uwagi wspiera on też rozmiękczone podeszwy, nie przesuszając ich i nie wpływając negatywnie na elastyczność rogu kopytowego, można go więc stosować również prewencyjnie.

Skuteczność Cabi Glue wynika z zawartych w składzie związków miedzi (stąd niebieskie zabarwienie preparatu), które mają stwierdzone właściwości higroskopijne, bakterio i grzybobójcze i są sprawdzonym środkiem w leczeniu gnijących strzałek. Poza chelatami miedzi i cynku Cabi Glue zawiera w swoim składzie również kwasy organiczne, które pozytywnie wpływają na działanie chelatów (m.in. przedłużając ich działanie).

Jak stosować preparat Cabi Glue?

Preparat Cabi Glue należy aplikować na wyczyszczone i suche kopyto, smarując pędzelkiem szczególnie starannie zainfekowane okolice – czyli strzałkę i przylegające do niej rowki. Zanim odprowadzimy konia do boksu musimy poczekać aż nałożony żel wyschnie. Czynność należy powtarzać regularnie, do wyleczenia infekcji. Jak aplikować preparat Cabi Glue pokazano dokładnie w filmie. Tak jak wspomnieliśmy preparat jest dostępny w formie żelu (300 g) lub w sprayu (500 ml) i można go kupić w sklepach jeździeckich oraz za pośrednictwem oficjalnej strony www producenta – https://over-horse.com/sklep/

Pamiętajmy, że nieleczona infekcja strzałki jest dla konia nieprzyjemna i bolesna. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia konia, warto je skonsultować z lekarzem weterynarii. Zadbajmy o naszych czterokopytnych przyjaciół, tak aby bez przeszkód cieszyć się chwilami spędzonymi na ich grzbiecie.

Na ratunek strzałkom!
Scroll to top
×