Prawidłowy wzrost i rozwój źrebięcia

 Wiosna to dla każdego hodowcy zarówno ekscytujący, jak i jednocześnie nerwowy czas – jest to bowiem czas porodów. Kto nie oczekiwał źrebięcia ten nie zaznał adrenaliny związanej z podglądaniem klaczy, sprawdzaniem jej wymion, obserwowaniem objawów, nerwowym zaglądaniem do boksu czy sprawdzaniem obrazu z kamer, stresu związanego z samym porodem oraz tej ogromnej radości po jego prawidłowym przebiegu. Zdrowo rosnące pod naszym okiem źrebię to prawdziwy powód do dumy i widok wywołujący szczery uśmiech. A ponieważ w starym mądrym porzekadle „czym skorupka za młodu…” jest wyjątkowo dużo prawdy – niezwykle ważna jest prawidłowa opieka nad naszym rosnącym maluchem, który ma w przyszłości wieść zdrowe życie i stać się czyimś sprawnym partnerem – niezależnie od tego czy sportowym czy do leśnych wędrówek.

Nie jest tajemnicą, że bardzo ważnym czynnikiem determinującym prawidłowy wzrost i rozwój młodego konia jest odpowiednio dobrane żywienie i swobodny, nieograniczony ruch w stadzie – oczywiście najlepiej przez znaczną część doby i w gronie rówieśników . Optymalne warunki chowu mają ogromne znaczenie dla właściwego wzrostu młodego konia, ukształtowania jego aparatu ruchu i rozwoju psychicznego. O ile ta druga kwestia często nie ulega dyskusji, o tyle w temacie żywienia właściciele często miewają różne wątpliwości.

Najważniejszym aspektem żywienia młodego rosnącego konia jest odpowiednia podaż wybranych pierwiastków, mikro i makroelementów. To właśnie one są odpowiedzialne za zdrowy, prawidłowy wzrost, mocne kości, elastyczne i wytrzymałe ścięgna oraz chrząstkę gwarantującą zdrowe stawy – czyli wszystko to co wpływa przede wszystkim na zdrowie użytkowe naszego przyszłego wierzchowca. Nie wystarczy jednak samo zwiększenie udziału tych składników w diecie źrebięcia czy młodziaka – istotny jest bowiem ich wzajemny bilans, którego pod żadnym pozorem nie można zaburzać, ponieważ przykładowo nadmiar danego składnika może powodować zaburzenia wchłaniania innego. Jak więc suplementować? Najbezpieczniej gotowym produktem sprawdzonej marki, który został stworzony dokładnie w tym celu i którego receptura została precyzyjnie przygotowana – na przykład suplementem Calci Cavalo od Over Horse.

 

Calci Cavalo to przede wszystkim:

  • wapń, fosfor i magnez, które przyczyniają się do prawidłowego wzrostu oraz korzystnie wpływają na zdrowie tkanki kostnej i łącznej, będąc tym samym gwarantem zdrowego kośćca, ścięgien, stawów i zmniejszając ryzyko wystąpienia OC lub OCD
  • Witamina D3, która nie tylko poprawia wchłanialność wymienionych wyżej aktywnych składników, ale i sama w sobie ma bardzo istotny wpływ na prawidłową mineralizację kości. Jej udział w diecie jest niezwykle ważny zwłaszcza, że pierwsze miesiące życia źrebiąt często przypadają na mniej nasłonecznione pory roku, a ilość godzin spędzanych na pastwisku bywa ograniczana
  • Beta-karoten, który stymuluje produkcję witaminy A u klaczy, a ta pobierana przez źrebię wraz z mlekiem polepsza jego zdolności immunologiczne. Dodatkowo beta-karoten korzystnie wpływa na płodność, utrzymanie ciąży i funkcje rozrodcze, dlatego jego dodatek powinien być nieodłącznym elementem klaczy, która miała problem z zaźrebieniem lub utrzymaniem poprzednich ciąż.

 

Poza prawidłowym doborem składników, kolejnym częstym pytaniem jakie zadają sobie hodowcy jest „kiedy podawać?”. Odpowiedź na to pytanie zależy od przyczyny, dla której chcemy suplementować. Jeżeli ma być to wsparcie utrzymania ciąży lub przygotowanie trudno zaźrebialnej klaczy do krycia – suplementację należy zacząć oczywiście odpowiednio we wczesnej ciąży lub przed planowanym zaźrebieniem. Jeżeli jednak suplementacja ma mieć na celu wsparcie rosnącego w łonie źrebięcia – należy ją rozpocząć dopiero od około 8-go miesiąca, albowiem dopiero od tego momentu większość zawartych w produkcie składników będzie „inwestowana” w źrebię, nie w matkę. Suplementację należy oczywiście kontynuować po porodzie aż do zakończenia intensywnego wzrostu źrebięcia, czyli do około drugiego roku życia, odpowiednio oczywiście modyfikując dawkowanie. Po porodzie, kiedy źrebię przyjmuje jako jedyny pokarm tylko mleko matki – suplementować należy klacz, która wraz z mlekiem będzie przekazywać źrebięciu cenne składniki aż do chwili odsadzenia. Natomiast od momentu kiedy źrebię zaczyna powoli przyjmować inne pokarmy (zwykle dzieje się to po kilku tygodniach od narodzin) suplement można zacząć podawać źrebięciu bezpośrednio, aplikując go strzykawką do pyska (uważając aby się nie zachłysnęło) lub dodawać do paszy, jeśli taka do jego diety została wprowadzona.

 

Należy również dodać, że Calci Cavalo jest preparatem stworzonym nie tylko z troski o rosnące źrebię, ale i z troski o matkę i bywa niezastąpiony w okolicznościach takich jak zaleganie poporodowe czy hipokalcemia. Takich sytuacji oczywiście nie życzymy żadnemu hodowcy, ale warto pamiętać czym wesprzeć klacz w takich chwilach – zwłaszcza, że nierzadko ogromne znaczenie ma tutaj czas udzielonej pomocy.

 

Więcej o produkcie przeczytacie tutaj:

https://over-horse.com/produkt/calci-cavalo/