Jak prawidłowo dobrać siodło?

Dopasowanie siodła jest sztuką i nie należy do łatwych zadań . Źle dopasowane siodło nie tylko uprzykrzy każdą przejażdżkę zarówno koniowi, jak i jeźdźcowi, ale także może doprowadzić do poważnych uszkodzeń w aparacie ruchu konia. Jak więc dobrać właściwy model i wielkość siodła?

 

Jak dopasować siodło do konia

Różne konie, różne style jazdy, a więc również różne siodła. Dlatego przy jego wyborze musimy najpierw zastanowić się, jak będziemy spędzać czas z koniem. Z pewnością nie wystarczy jedno siodło do różnych stylów jazdy. I tak np. siodło westernowe może być bardzo szkodliwe dla kręgosłupa konia, jeśli wykorzystamy je do skakania przez przeszkody. Jedyne, co nie ma znaczenia, to rasa konia. Musimy pamiętać, że siodło jest łącznikiem pomiędzy koniem a jeźdźcem, musi więc chronić grzbiet, kłąb, jak i kręgosłup konia przed otarciem czy uszkodzeniem, z drugiej zaś strony musi być dopasowane do sylwetki jeźdźca.
Najważniejszym zadaniem siodła jest równomierne rozłożenie ciężaru jeźdźca na grzbiet konia. Ważnym elementem dopasowania siodła jest rozstaw łęku. Musimy pamiętać, żeby łęk nie był za szeroki- odgniecie nam wtedy kłąb konia, ani także za wąski – będzie powodował ucisk i dyskomfort , a w rezultacie bolesność pleców u naszego konia

 

Pięć kroków, by właściwie dopasować siodło

1. Przestrzeń dla kłębu

Obszar wokół kłębu konia jest szczególnie wrażliwy, ponieważ w tym miejscu kości i więzadła są pokryte jedynie bardzo cienką warstwą skóry. Pod żadnym pozorem siodło nie może się opierać o kłąb ani go w żaden sposób obcierać. Jeśli siodło leży prawidłowo, to między przednim łękiem a wyrostkami kolczystymi swobodnie włożymy od dwóch do czterech palców. Wolna przestrzeń (na około 2-3 palce) musi być też po bokach.

2. Łęk

Siodło musi być zarazem tak wąskie, by stabilnie przylegało do grzbietu i tak szerokie, by dla kłębu i ruchu łopatek, było wystarczająco dużo miejsca. Łopatki, które podczas ruchu konia przesuwają się do przodu i do tyłu, muszą mieć zapewnioną odpowiednią swobodę.

3. Przestrzeń dla kręgosłupa

Kręgosłup u konia jest tak samo wrażliwy, jak kłąb. Dlatego trzeba szczególnie uważać na szerokość paneli. By siodło nie uciskało ani kręgosłupa, ani wiązadeł, odstęp między panelami powinien wynieść cztery palce. Warto też zwrócić uwagę, by panele były szerokie na całej długości siodła i nie zwężały się w tylnej części.

4. Długość siodła

Przednią granicą długości siodła jest łopatka, tylną ostatnie żebro. (łatwo namacać, a dla ułatwienia, można wyrysować sobie kredą na skórze konia).

5. Środek ciężkości

Środek ciężkości znajduje się w najgłębszym miejscu siedziska, w środku siodła. Idealnie jest, jeśli jeździec ze swoim środkiem ciężkości, znajduje się nad środkiem ciężkości konia, umiejscowionym mniej więcej w środku klatki piersiowej na wysokości dziewiątego lub dziesiątego kręgu piersiowego.

Jaka podkładka pod siodło?

Zdrowy kręgosłup konia to nie tylko pełna przyjemność ze wspólnych przejażdżek, ale i zaoszczędzenie wielu pieniędzy, podczas wizyt weterynarza. Okazuje się, że by utrzymać kręgosłup w dobrej kondycji, nie tylko trzeba zwrócić uwagę na dobór siodła, ale również podkładki.

– Z jakiego materiału wybrać podkładkę?

Podkładka nie może ograniczać ruchów konia i nie stawać się zbyt twardą przy szybszych ruchach konia. Tak się dzieje, na przykład przy podkładkach żelowych. Zdaniem weterynarzy najlepsze podkładki są z dobrej jakości skóry jagnięcej.

– Jazda z podkładką czy bez?

Właściwie, przy dobrze dopasowanym siodle, nie potrzeba podkładki. Jednakże dla szczególnie wrażliwych koni, np. pełnokrwistych czy koniach ze szczególnie wrażliwą skórą podkładkę warto dokupić, gdyż zredukuje ona nie tylko zbyt duży nacisk na grzbiet, ale również nieprzyjemne tarcie skóry.

– Na co zwracać uwagę przy doborze podkładki?

zbyt gruba podkładka, podobnie jak gruba wełniana skarpeta w bucie, sprawia, że siodło jest bardzo ciasne. Dlatego podkładkę trzeba dopasować do siodła i tutaj znów dobrze sprawdza się skóra jagnięca, która jest łatwa w czyszczeniu i komfortowa dla konia.

Pamiętajcie – dobrze dopasowane siodło to komfort jazdy dla Was i dla Waszego konia!