Twój koszyk jest obecnie pusty!
Każdy kto choć raz zetknął się ze sportem jeździeckim doskonale wie jak silnymi i wytrzymałymi, ale jednocześnie wrażliwymi zwierzętami są konie. Sport jeździecki wymaga od nich nie tylko doskonałego przygotowania technicznego, ale przede wszystkim najwyższej formy fizycznej. Jeśli wszystko przebiega gładko koń sportowy, a konkretnie koń skokowy rozpoczyna starty w najtrudniejszych konkursach, Grand Prix, w wieku 7-8 lat. Przy odpowiedniej pielęgnacji, profilaktyce zdrowotnej, suplementacji i maneżowaniu jego kariera może z powodzeniem trwać około 10 lat.
Żywymi dowodami na potwierdzenie tej tezy są przykłady takich znakomitości sportu jeździeckiego jak Casall Ask (Rolf Goran Bengtsson), który zakończył karierę sportową w wieku 18 lat, zwycięstwem w konkursie Grand Prix LGCT Hamburg 2017 czy Plot Blue (Marcus Ehning), który zajmował czołowe lokaty w konkursach Grand Prix LGCT jako 17-latek. Zwycięsko, wygrywając konkurs PŚ w Lipsku (2018) ze sportem rozstał się też inny, wówczas 18-letni, bardzo utytułowany Taloubet Z (Christian Ahlmann). Takie przykłady można mnożyć.
Profesor na lata
Nastoletnie konie, odsyłane czasem niesłusznie do lamusa, mogą nie tylko z powodzeniem rywalizować w najcięższych, międzynarodowych konkursach – są one również doskonałymi nauczycielami dla młodych adeptów sportu jeździeckiego. Dzięki olbrzymiemu doświadczeniu dzielnie służą, uczą, wspierają i wybaczają błędy, których nie da się uniknąć w początkowym etapie kształcenia każdego zawodnika. Wielu z nas przy tej okazji wspomni pewnie świetnego, krajowego folbluta, og. Arcus, który najpierw zdobywał medale pod Grzegorzem Kubiakiem, a potem do dużego sportu wprowadził Andrzeja Głoskowskiego.
Historia jeździectwa z każdym rokiem wzbogaca się o kolejne tego typu przykłady. Jednym z najświeższych jest powrót na parkury wyhodowanej w Nowielicach klaczy Cyrkonia (Turbud Quirinus – Cyranka/Cavalliero). Klacz ta odnosiła sukcesy już jako młody koń, zdobywając aż trzy medale Mistrzostw Polski Młodych Koni. Później z powodzeniem startowała do klasy Grand Prix włącznie. Wiosną 2018 roku Cyrkonia powróciła do Magdaleny Prasek – amazonki, pod którą odnosiła liczne sukcesy i obecnie służy swoim doświadczeniem młodziutkiej zawodniczce kategorii „dzieci” – Annie Korzeniowskiej. W tej samej stajni stacjonuje jeszcze inny senior, który ma na koncie starty w międzynarodowych konkursach, 17-letni Acantus della Caccia (Acorado I x Cantus), startujący obecnie pod Aleksandrą Wypchło. Jak przekonuje trenująca obie zawodniczki Magdalena Prasek starsze konie to doskonali nauczyciele, trzeba jednak pamiętać aby zapewnić im szczególną opiekę. Równie ważna jak „odnowa biologiczna” w postaci wcierania, zawijania czy wreszcie fizjoterapii jest dbałość o prawidłową dietę i suplementację trenowanych „seniorów”. I tutaj z pomocą przyszła polska firma Over Horse, która w swojej szerokiej gamie produktów ma m.in. dwa szczególnie dedykowane końskiemu aparatowi ruchu – Flex Complete i Flex Plus. Ich charakterystykę i działanie opisujemy szczegółowo poniżej.
Dla kogo?
Oczywiście preparaty Flex Complete i Flex Plus są przeznaczone nie tylko dla koni starszych. Zgodnie ze znaną maksymą „lepiej zapobiegać niż leczyć” sprawdzą się one doskonale jako wsparcie i prewencja urazów dla stawów każdego ciężko pracującego wierzchowca.
Z myślą o zróżnicowanych potrzebach koni, firma Over Horse zaprojektowała i wprowadziła na rynek preparat Flex w dwóch wariantach – Flex Complete i Flex Plus. Flex Complete to zaawansowany preparat, który wspiera układ ruchu, zapobiega występowaniu mikrourazów i wspiera regenerację stawów, chrząstek, ścięgien oraz tkanki łącznej. W swoim składzie zawiera nie tylko kwas hialuronowy (wspierający stawy oraz procesy regeneracyjne tkanek), chondroitynę, glukozaminę (obie odpowiedzialne za właściwe funkcjonowanie chrząstek), kolagen i MSM (odpowiedzialne m.in. za prawidłową regenerację ścięgien), ale również kompleks witamin, w tym wit. A i biotynę, które dodatkowo pozytywnie wpływają na kondycję sierści i kopyt. To wszystko sprawia, że działa on bardzo efektywnie i pozytywnie wpływa na aparat ruchu.
Co bardzo ważne preparat Flex Complete można podawać wszystkim koniom, także tym regularnie startującym na zawodach, ponieważ nie zawiera żadnych substancji, których użycia zabrania Międzynarodowa Federacja Jeździecka. Produkt ma formę syropu, a jego dawkowanie ułatwia specjalna butelka z miarką.
Drugim preparatem z rodziny „Flex” Over Horse jest Flex Plus. Jest to produkt o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych – wynikają one z zawartego w składzie czarciego pazura oraz dodatku kory wierzby, zwanej czasem naturalną aspiryną. Ponadto zawarta w preparacie witamina C, niezbędna do syntezy kolagenu, pozytywnie wpływa na regenerację tkanek po urazach. Co ważne ze względu na obecność„czarciego pazura”, znajdujący się na liście substancji kontrolowanych (controlled medication, FEI) nie można go podawać koniom startującym na zawodach. Podobnie jak Flex Complete, również Flex Plus jest dostępny w poręcznej butelce, z miarką. Oba produkty można łączyć – ich działanie wzajemnie się uzupełnia. Nie bójmy się korzystać z doświadczenia starszych koni, zadbajmy tylko o ich jak najlepszą formę fizyczną.